Newsy

RFID w sporcie

06-03-2020

/wersja PL poniżej/

What does RFID technology have to do with sports competitions such as running or cycling marathons?

Nowadays, RFID technology supports almost all sport events 😊

RFID technology is used in many sport events. It provides precise measurements of an athlete’s running time – from start to the  finish line and with accuracy to milliseconds.

How?

To work properly the system needs the following component’s:

RFID tag – every athlete is equipped with an RFID tag . Most often the tag is attached directly to the race number. Sometimes a type of band attached to an athletes shoe is also used.

Measuring devices such as antennas and readers connected to a computer. They are responsible for communication with the RFID tag the athletes equipped with. Measuring devices are placed on the start and finish lines. If necessary, they are also located at measuring points on the route.

 

QUICK AND PRECISE RFID SYSTEMS

A large number of participants at the measuring point is not a challenge for RFID technology. The system is able to read up to several hundred tags of participants in one second, which opens up large possibilities of use in various types of sports events.

 

If you have any question’s contact us:

rfid@comex.net.pl

67190858_1428740843969258_8535536202676174848_o

Technologia RFID jest wykorzystywana w wielu imprezach sportowych. Daje możliwość precyzyjnego pomiaru czasu zawodnika przebiegającego przez linię startu i mety z dokładnością do milisekund.

Jak?

Aby system pomiaru czasu na bazie RFID działał poprawnie potrzebne są następujące elementy:

Znacznik RFID, w który wyposażony jest każdy zawodnik. Najczęściej zamocowany jest on bezpośrednio na numerze startowym. Czasami stosowany jest również forma opaski mocowanej na bucie zawodnika.

Urządzenia pomiarowe, anteny i czytniki które połączone są do komputera. Mają one za zadanie komunikację ze znacznikiem RFID w który wyposażony jest zawodnik. Urządzenia pomiarowe umieszczone są na linii startu i mety. Jeśli jest taka konieczność znajdują się również w punktach pomiarowych na trasie.

 

SZYBKI I DOKŁADNY SYSTEM RFID

Duża ilość uczestników na punkcie pomiarowym nie stanowi problemu dla systemów RFID. System jest w stanie odczytać nawet do kilkuset uczestników w jednej sekundzie w tym samym miejscu, co daje praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania w różnego rodzaju imprezach sportowych.

ban_uhf_DSC2951www

Kontakt